Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Ot Dolması

  • 28 Ağustos 2010
  • Ot Dolması için yorumlar kapalı
  • 3.162 kez görüntülendi.
Ot Dolması

OT DOLAMASI

Ot dolaması hazır yufka ile tavada yapılan kolay ve lezzetli bir börek türüdür. Harç malzemesi olarak (gelincik-ebe gümeci-ısırgan-arapsaçı gibi) karışık yabani otlar kullanılır. Büyük kent yaşamında ise bu otları istendiği zaman bulabilmek mümkün değildir. Bahar aylarında pazarlara gitmek gerekir. Bu yüzden aşağıda kolayca bulunabilir yeşillikler ile yapılan ot dolamasının tarifine yer verilmiştir. Bulabiliyorsanız yabani ot kullanmak tercihiniz olmalıdır.

MALZEME (4 KİŞİLİK)

2 ADET HAZIR YUFKA
1 KAHVE FİNCANI ZEYTİNYAĞI
HARÇ MALZEMESİ
500 GRAM ISPANAK YAPRAĞI
1 DEMET TAZE SOĞAN
1 DEMET MAYDANOZ
1/2 DEMET DEREOTU
8-10 SAP TAZE NANE
8-10 SAP REZENE (ARAPSACI)
8-10 YAPRAK FESLEĞEN
1 TATLI KAŞIĞI KARABİBER
1 SU BARDAĞI UFALANMIŞ BEYAZ PEYNİR
1 TATLI KAŞIĞI TUZ

HAZIRLAMA

1. Harç malzemesi kapsamındaki yeşillikleri yıkayın, ince kıyıp çukur bir kaba koyun. Üzerine karabiberi, ufalanmış beyaz peyniri ve tuzu gezdirin, harmanlayın.
2. Yufkaları ortalarından ikiye bölün. Yarım yufkayı alın. Düz zeminde açın. Alt kısmına boydan boya, yaklaşık iki parmak kalınlığında harç koyun. Alttan başlayarak rulo yapın. Salyangoz gibi dolayın. Zeytinyağı ile yağlanmış teflon tavanın ortasına yerleştirin.
3.  ikinci yarım yufkaya da harç koyup rulo yapın. Tavadaki salyangoz gibi dolanmış birinci yarım yufkanın etrafına dolayın. Tavanın üzerine kapak örtün. Kısık ateş üstüne oturtun. Böreğin alt yüzü nar gibi kızarınca tavanın üzerine geniş bir tabak oturtup hızla alt üst edin. Tavayı tekrar yağlayın. Böreği kızarmış kısmı üste gelecek şekilde tavaya kaydırın, kapak örtmeden pişirmeyi sürdürün. Diğer yüzü de nar gibi kızarınca servis kabına çıkartın.
4. Aynı işlemleri kalan yufka ve malzeme için tekrarlayın. Servis edin.

Yandex.Metrica