Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Portakal Reçeli

  • 23 Ekim 2010
  • Portakal Reçeli için yorumlar kapalı
  • 16.721 kez görüntülendi.
Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal meyve olarak çok sevildiği gibi, Portakal suyu olarak, hamur işlerinin içerisine harika aroması için konarak ve de reçeli yapılarak ta sofralarımızda yerini almış çok lezzetli kış meyvelerimizdendir.

Malzemeler

1 kilogram çekirdeksiz portakal
6 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su
1,5 yemek kaşığı limon tuzu ya da 2 yemek kaşığı limon suyu

Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli

Portakal Reçeli Tarifi:

Rendenin ince olan kısmı ile ya da bıçak yardımıyla portakalların üzerini kazıyınız.

Herhangi bir tencere içerisine bol miktarda su koyunuz. Kazıdığınız portakalları içine koyunuz. Biraz yumuşamasını sağlayana kadar haşlayınız.

Haşladığınız portakalları ilk önce ortasından bölünüz, sonra böldüğünüz parçaları da bölünüz. Bu sayede portakalı dört parçaya böldünüz. Bölünen parçaları bir kere daha bölünüz. Bir kenara koyunuz.

Başka bir tencere içerisin de toz şekerle suyu ocağa koyarak koyu kıvamlı bir şurup yapınız. Parçalanan portakalları içerisine atınız. Nazikçe karıştırınız. Kıvamlı bir şekil alana kadar kaynatmayı sürdürünüz. Şuruptan herhangi bir kaşık ile tabağa damlatınız. Damlatılan damla yayılmadan top şeklinde kaldıysa reçel oldu anlamındadır.

Bunun içerisine sıcak suyun içerisinde erittiğiniz limon tuzu ve ya iki yemek kaşığı limon suyunu koyunuz. Bir, iki taşım kaynatınız ve daha sonra reçeli ocaktan alınız, soğutup kavanoz içerisine koyunuz. Afiyet olsun.

Yandex.Metrica