Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Domatesli Pilav

  • 02 Aralık 2010
  • 15.633 kez görüntülendi.
Domatesli Pilav

Domatesli Pilav

Malzemeler
500 gram pirinç
150 gram margarin
250 gram domates
1 tatlı kaşığı tuz
2 su bardağı et suyu

domatesli pilav
Domatesli Pilav Tarifi:
Pirinçleri bol su ile yıkayınız. Bir tencerenin içerisine koyunuz, üzerini biri iki parmak geçecek ılık su koyduktan sonra tuz atınız. Pirinçleri 2 saat süresince ıslatınız. Islatma süresi bitince süzgece alıp, süzünüz.
Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyunuz, çekirdekleride çıkarınız ve küp, küp doğrayınız.
Pirinçleri bol su ile yıkayınız. Tencereye koyup harmanlayınız ve bu sayede nişastasının su üzerine çıkmasını sağlayacaksınız. Ardından bu suyu dökünüz ve suyu durulaşana kadar işleme devam ediniz.
Et suyunuzu birkaç dakika kaynatıp beklemeye alınız. Yağınızın beşte birini tencere içerisine koyup eritiniz. Yağ eriyip kızdığında domatesleri içerisine ekleyiniz. Sıklıkla karıştırınız, domatesler sularını salıp çekene kadar pişiriniz. Üzerine et suyunu da ilave ediniz. Birkaç dakika kaynatınız ve ocağınızın altını kısınız. 15 dakika süresince bu karışımı pişiriniz.
Arda kalan 80 kilogram yağınızı bir tencereye koyunuz ve eritiniz. Yağ eriyip kızınca pirinçleri ekleyiniz, sıklıkla tahta kaşık ile karıştırarak 10 dakika kadar pirinçleri kavurunuz. Bir yemek kaşığı tuz ile hazırladığınız et sulu, domatesli karışımı tencereye ilave ediniz. Birkaç dakika kaynatınız ve karıştırdıktan sonra tencerenizin kapağını kapatınız.
Ocağın altını kısınız. Pirinçler suyu çekene kadar pişirmeye devam ediniz. Pişince altını kapatınız, tencerenizin kapağını açınız ve üzerine temiz bir bez ya da havlu kağıt örtüp tencerenin kapağını kapatınız. Domatesli pilavınızı demlenmesi için bırakınız.

Bir Başka Domatesli Pilav Tarifi:
Malzemeler
2 bardak pirinç
2 domates
3 bardak et suyu
2 kaşık yağ, tuz

Domatesli Pilav

Domatesli Pilav Tarifi:
Pirinç yıkanır, sıcak suda yarım saat bırakılır. Pilav tenceresine iki kaşık yağ ve fındık büyüklüğünde doğranmış domates konur, hafifçe kavrulur. Üzerine üç bardak et suyu ve biraz şeker ilave edilir. Kaynamaya başlayınca pirinç salınır, kapak örtülür. Bir taşım kaynayınca ısısı azaltılır. Suyunu çekince ateşten alınır, demlendirilir.
Afiyet olsun.

BİR BAŞKA DOMATESLİ PİLAV TARİFİ 

Malzemeler
1 bardak pirinç
1,5 bardak et suyu veya su
2-3 adet domates
1 çorba kaşığı katı yağ
Yeterince tuz
(2-3 kişilik)

domatesli pilav

Domatesli Pilav Tarifi
Domateslerin kabuklarını soyup, çekirdeklerini çıkarın. Kapaklı bir tencerenin içinde yağ ile karıştırıp mikrodalga yüksek (high) ya da (1000YV) gücünde 3 dakika pişirin. Karıştırıp su ve pirinci ilave edin. Aynı güçte 5 dakika, mikrodalga gücü orta (medi-um) ya da (530VV) a düşürüp 15 dakika pişirin.
5 dakika dinlendirip ikram edin.
NOT: Pilavı domates suyuyla pişirmek isterseniz, kullandığınız domates suyuna su ilave ederek 1.5 bardağı tamamlayınız
Pişme süresi : 23 dakika. Dinlendirme 5 dakika

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica