Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Cevizli Bademli Tel Kadayıf

  • 23 Ekim 2010
  • Cevizli Bademli Tel Kadayıf için yorumlar kapalı
  • 3.750 kez görüntülendi.
Cevizli Bademli Tel Kadayıf

Cevizli Bademli Tel Kadayıf

Kadayıf çok sevilen, hafif, şuruplu tatlılardan bir tanesidir. Türk mutfağında da yeri büyüktür ve çokça sevilir.

Malzemeler
-Yarım kilogram tel kadayıf
-3 bardak toz şeker
-2.5 bardak su
-1 limonun suyu
-1 su bardağı ezilmiş iç ceviz ve ya soyulmuş ezilmiş badem

Cevizli Bademli Tel Kadayıf Tarifi:
Toz şekeri suda kaynatınız, limonun suyunu ilave ediniz ve oluşan köpükleri alınız, ardından da soğuması için bırakınız.
Kadayıfları isterseniz yağlı kadayıftaki gibi yağ ile ovunuz, isterseniz de sade kadayıfın yapılışı gibi yağsız hazırlayınız.
Yağlanan tepsi içerisine kadayıfların yarısını ellerinizle kopartıp döşeyiniz. Üstüne cevizi ve ya bademi serpiniz. Kalan kadayıfları da bunun üstüne döşeyiniz ve ellerinizle bastırınız. Bir miktar sıkıştırıp düzgünce tepsiye yerleştiriniz.
Tepsiyi fırına sürünüz. Üstü bir miktar kızarınca bildiğiniz şekilde ters düz ediniz, başka tepsiye kaydırınız. Kadayıfın üstünü güzelce kızartınız. Fırından alınız ve üzerine ılık olan şerbetini dökünüz. Afiyet olsun.

Bir Başka Tel Kadayıf Tarifi:

Malzemeler:
-250 gr. tel kadayıfı
-150 gr. margarin
-400 gr. toz şeker
-150 gr. dövülmüş ceviz içi
-1 limon suyu

Tel Kadayıf
Tel Kadayıf Tarifi:
1-2 çorba kaşığı margarin’i bakır veya çelik bir tepside eritin. Kadayıfı tel, tel didikleyerek yarısını tepsiye yayın. Araya dövülmüş cevizi döşeyin. Geri kalan kadayıfı da cevizlerin üstüne yayın. Geri kalan yağı da eritilmiş olarak kadayıfın üzerine gezdirin. Tepsiyi çevire, çevire kadayıfın altını kızartın. Bir tepsi yardımıyla ters yüz edip, yine ağır, ağır kızartmaya devam edin. Her iki yüz de kızarınca ateşten alın. 2- Şekeri 2 bardak su ile kaynatın. Bir limon suyu ile kestirip, kadayıf henüz ılık iken sıcak şerbeti dökün. Üstünü ceviz tutamları ile süsleyip soğuduktan sonra dilimlere kesin. Afiyet olsun..

Yandex.Metrica