Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Aşure

  • 10 Eylül 2011
  • 8.347 kez görüntülendi.
Aşure

Aşure

Gerekli süre: 3 saat
Gerekli malzemeler
4 kişi için
* 250gr. aşurelik buğday
* 50gr. pirinç
* 10 bardak su
* 3 bardak süt
* 750 gr. toz şeker
* 50 gr. kuru fasulye
* 50 gr. nohut
* 100 gr. iç ceviz
* 150 gr. sultani üzüm
* 25 gr. çam fıstığı
* 25 gr. kuş üzümü
* 100 gr. iç badem
* 1 kahve fincanı gül suyu
* Uygun miktarda incir, nar, kuru kayısı (istenirse)
Aşure
Aşure Tarifi:
• On iki saat süreyle suda bırakılmış ve suyu süzülmüş bir buçuk bardak aşurelik buğdayı, yine on iki saat suda bırakılmış ve süzülmüş üç çeyrek kahve fincanı pirinci düdüklü tencereye koyun; 10 bardak da su katarak tencerenin kapağını kapatın.
• Tencereyi kuvvetli ateşe oturtun. Tencere bolca buhar çıkarmaya başlayınca düdüğün ötmesini beklemeden ateşi kısarak ya da tencereyi zayıf bir ateşin üstüne alarak buğdayları bir buçuk saat süreyle pişirin (düdükten buhar çıkmaya başlar başlamaz hemen tencerenin altındaki ateşi azaltın, böyle yapılmazsa içerdeki su da buharla birlikte düdükten fışkırır).
• Buğdayların pişmesi sağlandıktan sonra tencereyi ateşten alın. 15 dakika kadar buharını boşaltmasını bekleyin, sonra kapağı açın. Tencere içindeki buğdayların üçte ikisini çıkararak kalınca bir elek veya süzgece alın. Kaşıkla bastırarak buğday özlerinin elek veya süzgeçten püre halinde çıkmasını sağlayın.
• Bu buğday püresini tekrar düdüklüye boşaltın ve üzerine sırasıyla 3 bardak şeker, 3 bardak süt; her ikisi de on saat suya yatırılmış, yumuşayıncaya kadar haşlanmış ve iyice süzülmüş 50 gr. kuru fasulye ile 50 gr: nohut ilave edin. Bunları kapaksız olarak 15 dakika kaynatın.
• Gül suyunu katıp karışımı kâselere doldurun. İyice donunca iç cevizi, üzümü, kuş üzümünü, çam fıstığını, bademi serperek servis yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica