Resimli Oktay Usta Yemek Tarifleri Yemek Tarifi

Arnavut Ciğeri

  • 13 Kasım 2011
  • 27.376 kez görüntülendi.
Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri

Gerekli süre: 45 dakika
Gerekli malzemeler:
4 kişi için
► 1 adet koyun karaciğeri ya da 1/2 kilo dana ciğeri,
► 80 gram. un,
► 1 çorba kaşığı kırmızı biber,
► 200 gram. ayçiçek yağı,
► 500 gram. soğan,
► 1 demet maydanoz, tuz.
Arnavut Ciğeri
Arnavut Ciğeri Tarifi:
► Üstünün ince zarları özenle soyulmuş, sinirli yerleri çıkarılmış 1 adet koyun ciğerini ya da eşit miktarda dana ciğerini ceviz büyüklüğünde parçalara ayırın. Bol suda bir kez yıkayın ve kalın delikli bir süzgece koyarak suların iyice süzülmesini sağlayın.
► Küçük parçalar halinde kesilmiş ve iyice yıkanmış ciğere bir çorba kaşığı kırmızı biber ilave ederek iyice karıştırın. Ciğerden bir avuç kadar alarak una bulayın (unlanmış ciğerleri avuç içinde iyice sıkarak fazla unların dökülmesini sağlayın).
► Unlanmış, silkilmiş ciğeri, içinde dumanı tütercesine kızdırılmış bir bardak ayçiçek yağı bulunan tavaya atın. Fazla karıştırmadan bir dakika süreyle tavada bırakıp çıkarın ve bir tabağa alın. Ardından bir avuç ciğer daha alıp tavaya atın ve yine az karıştırarak bir dakika sonra çıkarın. Ciğerin tümünü böylece pişirin. Bunları yaparken, yağın hep dumanı tütercesine kızgın durumda bulunmasına dikkat edin.
► Ciğerin hepsi pişirilip tabağa alındıktan sonra tavadaki yağı yeniden kızdırın ve tabağa almış olduğunuz ciğerleri tekrar atın. Tavayı ateşten alın ve üstünü bir kapakla kapatarak soğumaya bırakın. Sonra tabaklara alın, biraz kendi yağından gezdirin. Tabaklara piyazlık soğanı koyarak servise hazır duruma getirin.
► Piyazlık soğan arnavut ciğerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kabukları soyulmuş büyük baş 4 adet soğan piyazlık denen biçimde, yarım ay şeklinde ince ince doğranır. Sonra bir kaba konup 5 dakika dinlendirilir. Sonra avuçla iyice ovalayarak suları çıkarılır, bol suda yıkanır, suları süzülür ve ince kıyılmış yarım demet maydanoz eklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica